Sıkça Sorulan Sorular

AbilityPool kurumları, kurum çalışanlarını, gönüllüleri ve sivil toplum kuruluşlarını tek bir dijital platformda buluşturan bir sosyal girişimdir. AbilityPool’da bulunan 100’den fazla STK, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında çeşitli projeler açarken, gönüllüler profillerini oluşturduktan sonra tek bir tuşla istedikleri projelere katılabilirler. Kurum çalışanları ve gönüllüler profillerinde toplam katıldıkları proje sayıları, gönüllük saatleri gibi bilgileri görebilirken şirketler ve sivil toplum kuruluşları her proje sonunda otomatik olarak oluşturulan sosyal etki raporları sayesinde projelerinin yarattığı etkiyi ölçümleyebilir.

Amacımız, kurum çalışanlarını ve gönüllülerini kendilerine uygun sosyal sorumluluk projeleriyle buluştururken STK’ların gönüllü ihtiyacını desteklemek, şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk yönetimlerini kolaylaştırarak sosyal faydayı takip edilebilir ve sürdürülebilir kılmak, bu sayede sosyal sorumluluk kültürüne ve iyiliğin yayılmasına katkı sağlamaktır.

AbilityPool kurumların, çalışanlarının farklı yeteneklerini keşfederek kurumsal sosyal sorumluluk alanlarını ve çalışanlarının gönüllülük deneyimlerini daha etkin yönetmelerini sağlar. En temelde, bir kurumun sahip olduğu insan kaynağına en uygun sosyal sorumluluk projelerini ve sivil toplum kuruluşlarını o kurum ile platformda buluşturur. Kurumlar, AbilityPool ile markalarına en uygun temalarda sosyal sorumluluk stratejilerini oluştururlar. AbilityPool kullanan kurumların çalışan bağlılığında artış, işveren markası olabilme ve sürdürülebilirlik endeksinde pozitif etki gözlenir.

AbilityPool sayesinde STK’ların yetenekli ve yetkin gönüllü ve hayırsever havuzuna ulaşılması kolaylaşır. Aynı zamanda şirketlere özel açılabilen projeler sayesinde STK’ların şirketlerle kuruldukları bağ güçlenir, bağış alma potansiyeli artar. AbilityPool’u kullanan STK’ların kurumsal büyük firmalardan aldığı destek artar ve platformda paylaştıkları projeler sayesinde daha büyük sosyal fayda sağlama imkânı olur.

Gönüllüler, AbilityPool’da açtıkları profillerine yeteneklerini ekleyebilir, böylece kendi ilgi alanlarına uygun projelere erişimleri kolaylaşır. Ayrıca, katıldıkları proje sayısı, toplam gönüllülük saati gibi verilere de profilleri aracılığıyla ulaşabilirler. Gönüllüler AbilityPool üzerinden katılmak istedikleri projelerin sorumlularıyla iletişime geçebilir, projeyle ilgili soru veya yorumlarını paylaşabilir, proje sonunda ise projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak sonraki projelerin geliştirilmesine katkı sağlayabilirler.

Kurum çalışanları, gönüllülerin AbilityPool’da faydalandıkları özelliklerin tamamına erişebilmekle birlikte, ek olarak kendi sosyal sorumluluk projelerini oluşturma imkanına sahip olurlar.

Projelere AbilityPool üzerinden katıldığınızda gönüllülük deneyimleriniz otomatik olarak ölçümlenmiş olur. Bunun yanı sıra platform üzerinden sizinle benzer proje ilgi alanlarına sahip diğer gönüllülerle tanışma, proje yürütücüsüyle iletişime geçme ve her hafta paylaşılan sosyal sorumluluk projeleri sayesinde yeni projelerden haberdar olma şansınız olur.

AbilityPool'a giriş yaptıktan sonra, projeler kısmından başvuru durumu aktif dilediğiniz projeye tıklayarak proje sayfasında yer alan “takıma katıl” butonuna basarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Proje başvuru tarihi takıma katılma başvurusunu yapabileceğiniz tarih aralığını, proje başlangıç tarihi ise projenin faaliyete geçeceği tarihi belirtir.

AbilityPool’da yer alan “projelerim” sayfasında bulunan filtreleme seçeneğini kullanarak başvuru durumu aktif projeleri görüntüleyebilirsiniz.

“Takım Katıl” butonuna tıkladığınız anda başvurunuz alınmış olur. İlgili proje sorumlusu sizinle en kısa sürede başvurunuzun sonucu ve proje detayları konusunda iletişime geçecektir. Başvurunuz onaylandıktan sonra Check-In ve Check-Out yapmayı unutmayın!

Başvurunuzun onaylanması durumunda toplam gönüllülük saatinizin hesaplanması için gönüllülüğe başladığınız tarihte check-in, gönüllülük sürecini tamamladığınız tarihte check-out yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra size gelen maildeki linki takip ederek veya proje sayfasındaki butonu kullanarak check-in ve check-out yapabilirsiniz.

AbilityPool’da paylaşılan her projenin altında “organizatörler” kısmında proje sorumlusuyer almaktadır. Ekranda görülen proje sorumlusu yazısına tıklayarak platformdan mesaj gönderebilir veya projenin altında yer alan “yorum yaz” kısmı aracılığıyla iletişimi sağlayabilirsiniz.

Platformumuz üzerinden her hafta en az üç, en fazla altı proje paylaşımı yapılmaktadır.

Evet, istediğiniz kadar projeye kolayca katılabilirsiniz.

Hakkımızda'nın altında yer almaktadır.

AbilityPool’da farklı şekillerde elde edilen toplam altı tane rozet bulunmaktadır.

  • Proje Meraklısı Rozeti - Son 3 ay içinde her ay 5' ten fazla projeyi incelediğinizde (Sayfa'da 30 saniyeden fazla kalmalısınız) kazanabilirsiniz.
  • Çalışkan Gönüllü Rozeti - Son 3 ay içinde 4 saatten fazla gönüllülük yaptığınızda kazanabilirsiniz.
  • Kampanyacı Gönüllü Rozeti - Son 3 ay içinde 1 kişiyi projeye davet ettiğinizde kazanabilirsiniz.
  • Yetenekli Gönüllü Rozeti - Son 3 ay içinde birden fazla yeteneğinizle-yetkinliğinizle destek olduysanız kazanabilirsiniz.
  • Aktif Gönüllü Rozeti - Son 3 ay içinde birden fazla projeye dahil olduğunuzda kazanabilirsiniz.
  • Tüm rozetleri tamamlayan gönüllülerle iletişime geçilerek, platformda bulunan diledikleri STK adına bağış yapılmaktadır.

Eğer bir projenin faydalanıcı grubunda yer almak istiyorsanız (örneğin mentorluk projesindeki mentorluk desteği alan katılımcılardan biri olmak) “Katılımcı Ol” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Proje sayfasında yer alan gönüllülük saati, proje boyunca toplam ortalama olarak ne kadar gönüllülük yapılacağını gösterir.

AbilityPool’a giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan kullanıcı butonunun altındaki profil ayarlarım altındaki hesap ayarları kısmını kullanarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

AbilityPool’a giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan isminizin yazdığı kullanıcı butonun altındaki “yeteneklerim” seçeneğine tıklayarak kendinize ait yeteneklerinizi ekleyip düzenleyebilirsiniz.

Katıldığınız projeleri ve toplam gönüllülük saatinizi profilinizden görüntüleyebilirsiniz.

Proje tamamlandığında proje sayfasına giderek proje hakkında değerlendirmelerde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda proje tamamlandıktan sonra gelen bildirime tıklayarak da proje değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

Şirketler ve STK’lar projeleri tamamlandıktan sonra kendilerine özel tanımlanmış panel aracılığıyla projelerim aktif projeler adımlarını takip edip ilgili projenin olduğu satırdaki “proje raporunu görüntüle” simgesine tıklayarak proje sonu raporuna erişebilir.